Kaip veikia akupunktūra ir šildymas moksa?

Šiuolaikinės medicinoje dažniausiai naudojamos ne paties organizmo pagamintos medžiagos, bet išorinės priemonės – medikamentai, chirurginiai instrumentai. Tai sąlyginai būtų galima pavadinti išorine medicina. Gydomąjį poveikį galima išgauti ir nenaudojant išorinių priemonių, bet gydant iš vidaus – aktyvinant vidinius paties organizmo savireguliacijos mechanizmus. Tai sąlyginai būtų galima pavadinti vidine medicina. Akupunktūra ir šildymas moksa kaip tik ir priklausytų vidinei medicinai, aktyvinančiai organizmo natūralius gyjimo mechanizmus. Kartais pacientai klausia – ar akupunktūrinėse adatose yra kokių nors medikamentų? Ne, galima atsakyti, medikamentai yra Jūsų kūno viduje. Adatos tik padeda juos pagaminti. Puikiai žinome, kad mūsų kūnas nuolat gamina įvairiausias skausmą, uždegimą mažinančias medžiagas, hormonus, imuninės sistemos komponentus ir tam nebūtinos yra dirbtinės medžiagos. Turbūt neatsitiktinai vieni ir efektyviausių medikamentų yra hormoniniai preparatai, kurie yra vidinių hormonų kopijos. Esame įpratę, kad jei atsirado liga, tai reiškia, kad organizmas nesugebės pats, tik savo vidinių resursų dėka iš jos išsikapstyti, ieškome išorinių priemonių – medikamentų ar chirurginio gydymo. Taip kaip dauguma žmonių 100% neišnaudoja savo protinių sugebėjimų, nepanaudoja 100% raumenų jėgos, taip ir ligos atveju ne visada organizmas panaudoja visus galimus savireguliacijos mechanizmus. Akupunktūra ir šildymas moksa kaip tik ir padeda geriau išnaudoti vidinius resursus, atstatyti ryšius tarp skirtingų organizmo sistemų.

Populiariausios akupunktūros veikimo mechanizmo teorijos:

  • Refleksinė;
  • Skausmo vartų;
  • Endorfinų;
  • Bioelektrofizikinė;
  • Placebo;
  • Kitos.

Jau prieš daugiau nei šimtą metų anglų neurologas Henry Head pastebėjo vidaus ligų bei odos padidinto jautrumo ryšį. Šiandien žinoma, kad atitinkami odos segmentai anatomiškai siejasi su vidaus organų inervacija. Minėti odos segmentai anglų neurologo garbei buvo pavadinti Head zonomis. Refleksinės akupunktūros veikimo mechanizmo teorijos šalininkai mano, kad šių zonų dirginimas gali iššaukti nervų sistemos, vidaus organų reakcijas, kurias galima prilyginti akupunktūros veikimo mechanizmui.

 

Vartų teorija. Ši teorija populiari Vakaruose, ypač Amerikoje. 1965 Dr. Melzack ir Wall pasiūlė Vartų teoriją, paaiškinančią skausmo plitimo ir malšinimo mechanizmą. Autoriai manė, kad yra dviejų rūšių skaidulos- vienomis plinta skausmas, kitomis plinta signalas, slopinantis pirmųjų signalus. Abiejų grupių skaidulos susitinka taip vadinamoje substantia gelatinous" , kuri randasi nugaros smegenyse. Jei skausmas pakankamai stiprus, jo signalas plinta į smegenis. Bėda tame, kad akupunktūros poveikis trunka daug ilgiau, nei tai būtų galima paaiškinti skausmo slopinimu, be to ši teorija negali paaiškinti visų akupunktūros poveikių.

Akupunktūros metu stimuliuojamos raumenyse esančios nervų galūnėlės, kurios perduoda impulsą į užpakalinį nugaros smegenų ragą. Iš ten impulsas siunčiamas į kitus nugaros smegenų lygius, vidurines smegenis ir pogumburio - hipofizės sistemą, kurioje ir atpalaiduojami skausmą malšinančios medžiagos - endorfinai. Sveikiems savanoriams taikant akupunktūrą ir atlikus funkcinio magnetinio rezonanso tyrimą nustatyta, pirminė pogumburio aktyvacija, priekinės juostinės žievės, migdolinio kūno ir Amono rago komplekso slopinimas, palyginus su kontroline grupe.

 

Nors atliktų tyrimų metu akupunktūros taškuose nepavyko rasti unikalių anatomijos struktūrų, supratimas apie akupunktūros sukeliamus skausmo malšinimo mechanizmus yra geresnis nei daugelio šiandien plačiai vartojamų vaistų veikimo mechanizmo supratimas.